Prominent & Leading Manufacturer from Gondal, we offer paper coating door, wooden lamination doors, pine wood solid door, lamination door, laminate door manufacturer and pinewood laminated door.
₹ 85 / Square Feet Get Latest Price
| Base Material | wooden |
| Print Type | Digital paper print |
| Door Position | Exterior |
| GSM | 70 GSM |
| Material | Wood |
| Design Theme | Wood design |
| Thickness | 30 mm |
| Size | 36x78 inch |
| Door Thickness | 30 mm |
| Color | Brown and White |
| Door Height | 2400 mm (7.9 ft) |
| Surface Finish | Matte |
| Door Width | 1200 mm |
| Color Tone | Wood tone |
| Pattern Type | Modern |
| Printing Details | Digital |
| Usage Area | Main door |
| Coating | Laminated |
| Print Side | Double side |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 1800 Square Feet
Known as first among the best, we provide the handpicked quality of Decorative Laminated Door. Used in different commercial and residential establishments, the decorative laminated doors are valued for their resistance against moisture and termite. Manufactured by using modern machinery, the decorative laminated doors can be customized at our end.
₹ 85 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Wood |
| Laminate Type | GLOSSY LAMINATION |
| Door Type | Flush Door |
| Core Material | Flush Door Core |
| Thickness | 30mm |
| Door Thickness | 30 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Color Finish | as per sheet |
| Usage/Application | Office |
| Usage | Bedroom |
| Door Position | Bathroom |
| Size (Height x Width) | 2400x1200 mm (8x4 ft) |
| Finish | Glossy |
| Open Style | Hinged, Swing |
| Brand | Paan Door |
| Application | Residential, Office |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Square Feet
₹ 119 / sq ft Get Latest Price
| Door Type | Flush Door |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Position | Exterior |
| Type of Wood | pinewood |
| Usage | Office |
| Finish Type | Clear Polish |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Pine Type | Spruce Pine |
| Design | Simple |
| Moisture Content | 8–10 % |
| Surface Finishing | Laminated |
| Edge Construction | Solid Core |
| Product life (year) | full pine wood |
| Application | Resort, Farmhouse, Cottage, Residential |
| Door Size (H x W) ft | 24x72, to 48x96 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Size (ft) | 8x4 |
| Door Position | Exterior |
| Door Thickness | 30 mm |
| Type of Wood | pinewood |
| Core Type | Pine Wood |
| Usage | Home |
| Surface Finish | High Gloss |
| Door Design | Digital Print |
| Brand | PAANDOOR |
| Design | Simple |
| Surface Finishing | Polished |
| Door Usage | Main Entrance |
| Product life (year) | full pine wood |
| Door Size (H x W) ft | 24 x 72 to 48 x 96 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 91 / sq ft Get Latest Price
| Door Thickness | 30 mm |
| Size (ft) | 8x4 |
| Core Type | Pine Wood |
| Surface Finish | High Gloss |
| Door Design | Digital Print |
| Features | Ready to Install |
| Door Usage | Bedroom |
₹ 120 / Sq ft Get Latest Price
| Usage | Home |
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Position | Exterior |
| Door Size (H x W) ft | 24x72, to 48x96 |
| Door Thickness | 35 mm |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Design | Simple |
| Surface Finishing | Laminated |
| Product life (year) | full pine wood |
| Door Frame Included | No |
| Membrane Thickness | 30mm |
| Model Number | DG |
| Available Height | 24 X 72 to 48 x 96 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 57 / sq ft Get Latest Price
| Size (ft) | 8x4 |
| Door Thickness | 30 mm |
₹ 87 / sq ft Get Latest Price
| Door Thickness | 30 mm |
| Size (ft) | 8x4 |
₹ 81 / Sq ft Get Latest Price
| Swing Type | Single Swing |
| Swing Direction | Single Action |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Position | Interior |
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Type | Flush Door |
| Wood Species | Meranti Wood |
| Usage | Hotel |
| Brand | PAANDOOR |
| Design | Antique |
| Surface Finishing | Polished |
| Product life (year) | full pine wood |
| Open Style | Hinge |
| Door Frame Included | No |
| Door Size (H x W) ft | 24x72, to 48x96 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 81 / Sq ft Get Latest Price
| Coating Type | Melamine Coated |
| Door Type | Solid Wood Door |
| Door Thickness | 25mm to 55mm |
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Position | Interior |
| Usage | Home |
| Sheen Level | 3D |
| Base Material | Solid Wood |
| Brand | PAANDOOR |
| Surface Finishing | Polished |
| Product life (year) | full pine wood |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 90 / Square Feet Get Latest Price
| Coating Type | Melamine Coated |
| Door Type | Flush Door |
| Door Thickness | 30 mm |
| Sheen Level | High Gloss |
| Door Position | Interior |
| Base Material | Solid Wood |
| Type | lamination door |
| Surface Finishing | Finished |
| Design | as per sheet |
| Brand | Paandoor |
| Type Of Wood Door | Solid Wood |
| Usage/Application | Home |
| Position | Interior |
| Material | wood |
| Open Style | Swing |
| Application | Residential |
Minimum order quantity: 1800 Square Feet
Known as first among the best, we provide the handpicked quality of Decorative Laminated Door. Used in different commercial and residential establishments, the decorative laminated doors are valued for their resistance against moisture and termite. Manufactured by using modern machinery, the decorative laminated doors can be customized at our end.
₹ 81 / Sq ft Get Latest Price
| Base Material | WOOD |
| Chemical Resistance | Disinfectant Safe |
| Usage/Application | Home |
| Material | MDF |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Height | 2400 mm (7.9 ft) |
| Door Width | 1200 mm |
| Brand | PAANDOOR |
| Door Type | Simple |
| Opening Style | Hinged |
| Finish Type | FF |
| Surface Finish | Glossy |
| Weight | 1.4 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Position | Exterior |
| Position | Interior |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 90 / Sq ft Get Latest Price
| Base Material | WOOD |
| Chemical Resistance | NO |
| Usage/Application | Office |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Height | 2400 mm (7.9 ft) |
| Door Width | 1200 mm |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Finish Type | FF |
| Opening Style | Hinged |
| Surface Finish | Textured |
| Open Style | Sliding |
| Weight | 1.4 KG |
| Reinforcement | No Reinforcement |
| Application Area | Clean Room |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Position | Exterior |
| Position | Interior |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 89 / sq ft Get Latest Price
| Coating Type | Melamine Coated |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Type | Flush Door |
| Size (ft) | 8x4 |
| Sheen Level | 3d |
| Door Position | Interior |
| Base Material | Solid Wood |
| Application | Residential, Hotel, Showroom, Office |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 87 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | wooden |
| Door Position | Exterior |
| Size (ft) | 8x4 |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Height | 2400 mm (7.9 ft) |
| Door Width | 1200 mm |
| Opening Style | Hinged |
| Surface Finish | Glossy |
| Reinforcement | No Reinforcement |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 85 / sq ft Get Latest Price
| Door Size (H x W) ft | 6x3 ft |
| Door Thickness | 30 mm |
| Type of Wood | Plywood |
| Door Position | Interior |
| Usage | Home |
| Brand | Paan Door |
| Surface Finishing | Paper |
| Open Style | Hinge |
| Borer & termite resistance | Yes |
| Door Frame Included | No |
| Minimum Order Quantity | 300PCS |
| Tower Bolt | No |
| Peephole | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 88 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | wood |
| Door Position | as per requremant |
| Size (ft) | 8x4 |
| Chemical Resistance | no |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Height | 2400 mm (7.9 ft) |
| Door Width | 1200 mm |
| Surface Finish | Textured |
| Reinforcement | No Reinforcement |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 89 / sq ft Get Latest Price
| Coating Type | Melamine Coated |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Type | Solid Wood Door |
| Size (ft) | 8x4 |
| Sheen Level | High Gloss |
| Door Position | Interior |
| Base Material | Solid Wood |
| Color Tone | Natural |
| Application | Residential, Office, Hotel, Showroom |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 90 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | WOOD |
| Door Position | Exterior |
| Size (ft) | 8x4 |
| Chemical Resistance | NO |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Height | 2400 mm (7.9 ft) |
| Door Width | 1200 mm |
| Opening Style | Hinged |
| Surface Finish | Plain |
| Reinforcement | No Reinforcement |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 95 / Square Feet Get Latest Price
| Open Style | Swing |
| Surface Finishing | Finished |
| Design | as per choice |
| Type Of Wood Door | Solid Wood |
| Usage/Application | Home |
| Position | Interior |
| Material | Wood |
| Color | Any |
| Size/Dimension | Free Size |
| Brand | Paandoor |
Minimum order quantity: 1800 Square Feet
₹ 90 / Sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Home |
| Position | Interior |
| Design | Customized |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Door Type | Simple |
| Open Style | Swing |
| Weight | 1.4 KG |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 95 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | wooden |
| Door Position | as per requremant |
| Chemical Resistance | no |
₹ 93 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | wooden |
| Door Position | as per requremant |
| Chemical Resistance | no |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Height | 2400 mm (7.9 ft) |
| Door Width | 1200 mm |
₹ 97 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | melamine |
₹ 85 / sq ft Get Latest Price
| Door Material | Wooden |
| Door Open Style | Hinged |
| Door Finish | Paper Lamition |
₹ 85 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Paper Camical |
| Core Material | Flush Door Core |
| Door Thickness | 30 mm |
Devram Parmar (Owner)
Paan Door And Company
Plot No.1 And 1, Survey No.35/2/2/2 And 35/2/2/3, Rajkot Gondal Highway Gundasra Marg, National, Highway No.27, Tal-Gondal, Village-Pipaliya
Gondal - 360311, Rajkot, Gujarat, India