Our product range includes a wide range of plain brown pinewood flush door, pine wood flush door, paandoor flush door, newzeland pinewood door, pinewood plain flushdoor and paandoor deeping flush door.
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Core Material | Pine Wood |
| Door Thickness | 30MM TO 55MM |
| Face Material | Gurjan Face |
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Position | Interior |
| Usage | Apartment |
| Moisture Resistance | BWP Grade |
| Finish Type | ROW FLUSH DOOR |
| Polymer FRP Coating | gurjan & Okuma |
| Border Material | pine wood |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Design | Simple |
| Thickness | 25mm to 55mm |
| Surface Finishing | Matt |
| Product life (year) | full pine wood |
| Open Style | Sliding |
| Door Frame Included | No |
| Application | Hotel, Residential, Apartment, Hostel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 53 / sq ft Get Latest Price
| Height | 96 inch |
| Coating | Termite Proof |
| Usage/Application | Home |
| Position | Interior |
| Brand | Paan Door |
| Open Style | Sliding |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
Providing you the best range of pine wood flush door with effective & timely deliver
Grade:
Specification:
Features:
Applications:
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Door Thickness | as per requremant |
| Material | Wood |
| Finish Type | as per requremant |
| Coating | Termite Proof |
| Core/Filling Material | Solid Wood/Blockboard |
| Usage/Application | Industry |
| Door Height | as per requremant |
| Design Type | Simple |
| Door Width | as per requremant |
| Position | Interior |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Dimension (LxBxH) | 24X72 To 48x96 25 to 55 thiknes |
| Type | Special Doors |
| Surface Finishing | Smooth |
| Is It Water Resistance | No |
| Weight | 1.400 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 85 / Sq ft Get Latest Price
| Door Type | Flush Door |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Position | Exterior |
| Type of Wood | pinewood |
| Usage | Home |
| Finish Type | Clear Polish |
| Door Size (H x W) ft | 24x72, to 48x96 |
₹ 64 / sq ft Get Latest Price
| Door Type | Flush Door |
| Face Material | Gurjan Face |
| Core Material | Pine Wood |
| Door Thickness | 32 mm |
| Door Position | Interior |
| Type of Wood | Pinewood |
| Usage | Home |
| Moisture Resistance | BWP Grade |
| Surface Finish | Polished |
| Finish Type | Polished |
| Wood Species | Pine Wood |
| Polymer FRP Coating | gurjan & Okuma |
| Border Material | pine wood |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Design | Simple |
| Surface Finishing | Matt |
| Product life (year) | full pine wood |
| Door Frame Included | No |
| Open Style | Swing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 67 / Sq ft Get Latest Price
| Core Material | Pine Wood |
| Material | Wood |
| Door Thickness | 30MM, 35MM, 40MM, 45MM, 50MM, 55MM |
| Face Material | Gurjan Face |
| Coating | Termite Proof |
| Usage/Application | Industry |
| Moisture Resistance | MR Grade |
| Design Type | Simple |
| Door Position | AS YOU WISH |
| Finish Type | Polished |
| Position | Exterior |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Dimension (LxBxH) | 24X72 To 48x96 25 to 55 thiknes |
| Type | flush door |
| Surface Finishing | Smooth |
| Is It Water Resistance | No |
| Weight | 1.400 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 85 / Sq ft Get Latest Price
| Door Thickness | AS PER REQUREMANT |
| Finish Type | Veneer |
| Usage/Application | Home |
| Core/Filling Material | Solid Wood/Blockboard |
| Position | Interior |
| Door Height | 1829 mm (72 in) |
| Glue Adhesion Test | waterproof |
| Door Width | 914 mm (36 in) |
| Face Material Grade | A |
| Features | Waterproof (BWP) |
| Is It Waterproof | yes |
| Wood Type | Pine Wood |
| Usage | Bedroom |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Core Material | Pine Wood |
| Height | 96 Inch |
| Door Thickness | as per requremant |
| Face Material | Gurjan Face |
| Door Position | Exterior |
| Type of Wood | Pinewood |
| Usage | Home |
| Moisture Resistance | MR Grade |
| Finish Type | Unfinished |
| Polymer FRP Coating | GURJAN FACE & OKUMA FACE |
| Border Material | PINE |
| Thickness | 25MM TO 55MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 56 / sq ft Get Latest Price
| Core Material | Pine Frame Core |
| Door Thickness | 30 mm |
| Face Material | Gurjan Face |
| Material | PINE WOOD |
| Door Position | Interior |
| Type of Wood | Pinewood |
| Usage | Apartment |
| Moisture Resistance | MR Grade |
| Finish Type | Unfinished |
| Polymer FRP Coating | gurjan & Okuma |
| Border Material | pine wood |
| Thickness | 25mm to 55mm |
| Application | Apartment |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 69 / sq ft Get Latest Price
| Finish Type | FLUSH DOOR |
| Door Position | Exterior |
| Door Thickness | 30 mm |
| Thickness | 30MM |
| Type of Wood | Pinewood |
| Core Material | FACE |
| Usage | Home |
| Border Material | PINE |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
30mm flush door,
okuma face,
full pine B Grade,
its lightweight simplifies opening doors for small children and people with limited physical ability
₹ 60 / Sq ft Get Latest Price
| Door Thickness | 30 mm |
| Hardwood Type | HARDWOOD |
| Type of Wood | HARDWOOD |
| Usage | Home |
| Door Design | Plain |
| Door Position | Interior |
| Open Style | Hinge |
| Door Finish | Pre-finished |
| MOQ | 1800 |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 65 / Sq ft Get Latest Price
| Height | 72 to 96 inch |
| Type of Wood | Pinewood |
| Usage | Apartment |
| Door Position | Exterior |
| Polymer FRP Coating | OKUMA FACE, GURJAN FACE |
| Border Material | PINE |
| Thickness | 25MM TO 55MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 90 / sq ft Get Latest Price
| Material | Pine Wood |
| Coating | Termite Proof |
| Usage/Application | Home |
| Design | Customized |
| Position | Interior |
| Brand | PAANDOOR |
| Dimension (LxBxH) | 25MM TO 55MM |
| Type | Special Doors |
| Open Style | Sliding |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Home |
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Position | Exterior |
| Polymer FRP Coating | gurjan & Okuma |
| Border Material | pine wood |
| Thickness | 25mm to 55mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 78 / Sq ft Get Latest Price
| Door Thickness | 35 mm |
| Finish Type | Veneer |
| Door Position | Exterior |
| Type of Wood | Pinewood |
| Core/Filling Material | Solid Wood/Blockboard |
| Door Height | 1829 mm (72 in) |
| Door Width | 813 mm (32 in) |
| Thickness HDF Plain | 30mm |
| Usage | Hotel |
| Face Material Grade | A Grade |
| Features | Waterproof (BWP), Termite Resistant |
| Is It Waterproof | yes |
| Wood Type | Hardwood |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 64 / sq ft Get Latest Price
| Door Type | Flush Door |
| Door Thickness | 30 mm |
| Core Material | AS PER REQUREMANT |
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Position | Interior |
| Finish Type | Veneer |
| Core/Filling Material | Solid Wood/Blockboard |
| Usage | Office |
| Wood Species | Pine Wood |
| Surface Finish | Veneer Finished |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Design | Simple |
| Wood Type | Pine Wood |
| Surface Finishing | Polished |
| Application | Hotel, Retail, Institutional, Residential, Office |
| Country of origin | Made In India |
| Door Size | (24 x 72 )inches to (48 x 96) inches |
| Opening Pattern | Sliding |
| Open Style | Swing |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Home |
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Position | Exterior |
| Polymer FRP Coating | gurjan |
| Border Material | PINE |
| Thickness | 25mm to 55mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Home |
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Position | Interior |
| Door Size (H x W) ft | 7*3 ft |
| Door Thickness | 30 mm |
| Open Style | Hinge |
| Door Frame Included | No |
| Peephole | No |
| Shape | Rectangle |
| Tower Bolt | No |
| Borer & termite resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10000 sq ft
₹ 57.5 / sq ft Get Latest Price
| Door Size (H x W) ft | 6x3 |
| Door Thickness | 30 mm |
| Type of Wood | Plywood |
| Door Position | Exterior |
| Usage | Home |
| Brand | paandoor |
| Design | plain |
| Surface Finishing | plain |
| Product life (year) | as per uses |
| Open Style | Hinge |
| Borer & termite resistance | Yes |
| Door Frame Included | No |
| Minimum Order Quantity | 300 pcs |
| Tower Bolt | No |
| Peephole | No |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 78 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Office |
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Position | Interior |
| Door Size (H x W) ft | 24 x 72 to 48 x 96 |
| Door Thickness | 35 mm |
| Brand | PAANDOOR |
| Design | Simple |
| Surface Finishing | Matt |
| Product life (year) | full pine wood |
| Open Style | Sliding |
| Door Frame Included | No |
| Polymer FRP Coating | gurjan & Okuma |
| Border Material | pine wood |
| Thickness | 25mm to 55mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 58 / sq ft Get Latest Price
| Coating | Termite Proof |
| Usage/Application | Apartments |
| Material | Wood |
| Design Type | Simple |
| Design | Customized |
| Position | Exterior |
| Brand | PAANDOOR |
| Dimension (LxBxH) | 24X72 To 48x96,& 25 to 55 thiknes |
| Type | Special Doors |
| Open Style | Sliding |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 64 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Hotel |
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Position | Exterior |
| Border Material | pine wood |
| Thickness | 25mm to 55mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Coating | Termite Proof |
| Usage/Application | Home |
| Size/Dimension | 6 x 2.5 ft |
| Position | Interior |
| Brand | Paan Door |
| Open Style | Swing |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 30 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 59 / Sq ft Get Latest Price
| Usage | Hotel |
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Position | Exterior |
| Door Size (H x W) ft | 24 x 72 to 48 x 96 |
| Door Thickness | 35 mm |
| Brand | PAANDOOR |
| Design | Simple |
| Surface Finishing | Matt |
| Product life (year) | full pine wood |
| Open Style | Sliding |
| Door Frame Included | No |
| Thickness HDF Plain | 30mm |
| Face Material Grade | A Grade |
| Is It Waterproof | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
Devram Parmar (Owner)
Paan Door And Company
Plot No.1 And 1, Survey No.35/2/2/2 And 35/2/2/3, Rajkot Gondal Highway Gundasra Marg, National, Highway No.27, Tal-Gondal, Village-Pipaliya
Gondal - 360311, Rajkot, Gujarat, India