We are one of the foremost Manufacturer of Pine Wood Doors, Wooden Door, Plywood Door, Block Board, Teak Wood Door and much more.Our professionals work in close coordination to assure a high-quality assortment of products to the customers. We have recruited a team of professionals. In addition to this, to avoid disputes in the workplace, our professionals strive dedicatedly. Owing to our fare policies and the best quality products.
Under the direction of our mentor, Mr. Devram Bhai Parmar & Mr. Lalji Bhai Parmar (Owner), we are creating a long list of clients. Also, owing to his knowledge, commitment, skills, and ethical business strategies, we have been able to achieve a renowned position in the market.
₹ 135 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Core Material | Pine Wood |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Design Style | Grooving |
| Usage / Application | Office |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 155 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Thickness | 30 mm |
| Door Thickness | 30 mm |
| Face Material | laminate |
| Core Material | Pine Wood |
| Surface Finish | SF |
| Moisture Resistance | PF GRADER |
| Design Style | Grooving |
| Door Position | AS PER REQUREMANT |
| Finish Type | Laminated |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Edge Banding | Solid Wood Edge |
| Features | Ready to Install, Borer Resistant, Termite Resistant, Water Resistant |
| Usage / Application | Bedroom |
| Application | Residential |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Panel Design | plain laminated groove |
| Thickness | 30 mm |
| Door Position | Interior |
| Door Thickness | 30 mm |
| Core Material | Pine Wood |
| Surface Finish | SF |
| Design Style | Grooving |
| Edge Banding | Lipping |
| Laminate Thickness | 1 mm |
| Features | Borer Resistant, Anti-Warping, Water Resistant, Termite Resistant, Ready to Install |
₹ 160 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Core Material | Pine Wood |
| Surface Finish | SF |
| Design Style | Grooving |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Features | Water Resistant |
| Usage / Application | Office |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 155 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Door Type | Flush Door |
| Core Material | Pine Wood Core |
| Face Material | Okoume Face |
| Door Thickness | as per requremant |
| Moisture Resistance | MR Grade |
| Door Position | Kitchen |
| Finish Type | SF |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Door Width | AS PER REQUREMENT |
| Edge Banding | Lipping |
| Application | Residential |
| Door Height | 2135 mm (7.01 ft) |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 155 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Core Material | Pine Wood |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Design Style | Grooving |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Features | Ready to Install, Water Resistant, Termite Resistant |
| Usage / Application | Bedroom |
₹ 121 / Sq ft Get Latest Price
| Material | Wood |
| Door Position | Main Entrance |
| Door Type | Designer Door |
| Door Thickness | 30 mm |
| Thickness | as per requremant |
| Coating | Laminated |
| Usage/Application | Home |
| Core Material | Pine Wood |
| Usage | Main Door |
| Wood Species | Pine Wood |
| Size (Height x Width) | as per requremant |
| Surface Finish | Laminated |
| Finish | sf |
| Position | Interior |
| Brand | PAANDOOR |
| Dimension (LxBxH) | 24X72 To 48x96, & 25 to 55 thiknes |
| Type | Entry Doors |
| Surface Finishing | Smooth |
| Is It Water Resistance | No |
| Weight | 1.400 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 210 / sq ft Get Latest Price
| Door Thickness | 30 mm |
| Thickness | 30 mm |
| Size (ft) | 8x4 |
| Coating | Laminated |
| Core Type | Pine Wood |
| Core Material | Pine Wood |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Door Design | Grooving |
| Design Style | Plain / Solid Color |
| Material | Pine wood |
| Position | Exterior |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Brand | PAANDOOR |
| Features | Water Resistant, Termite Resistant, Ready to Install |
| Dimension (LxBxH) | 24 X 72 TO 48 X 96 AND 25MM TO 55MM |
| Type | Entry Doors |
| Usage / Application | Bedroom |
| Open Style | Swing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 18 sq ft
₹ 119 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Material | Wood |
| Core Material | Pine Wood Core |
| Door Thickness | 30 mm |
| Coating | Laminated |
| Usage/Application | Home |
| Door Position | Interior |
| Design Type | Antique |
| Laminate Thickness | 1 mm |
| Edge Banding | Lipping |
| Position | Interior |
| Brand | PAANDOOR |
| Dimension (LxBxH) | 24X72 To 48x96 25 to 55 thiknes |
| Type | groove |
| Application | Residential, Office, Institutional, Hotel |
| Open Style | Sliding |
| Surface Finishing | Smooth |
| Is It Water Resistance | No |
| Weight | 1.400 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 140 / sq ft Get Latest Price
| Core Material | Pine Wood |
| Face Material | Laminate |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Position | Exterior |
| Type of Wood | Pinewood |
| Usage | Home |
| Moisture Resistance | MR Grade |
| Finish Type | Laminated |
| Polymer FRP Coating | laminate |
| Border Material | pine wood |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Thickness | 30mm |
| Design | Simple |
| Surface Finishing | Laminated |
| Product life (year) | full pine wood |
| Door Frame Included | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 145 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | as per requremant |
| Door Position | Exterior |
| Door Thickness | 30 mm |
| Type of Wood | Pinewood |
| Core Material | Pine Wood |
| Usage | Apartment |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Design Style | Grooving |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Features | Ready to Install, Water Resistant, Termite Resistant |
| Surface Finishing | Laminated |
| Usage / Application | Bedroom |
| Product life (year) | full pine wood |
| Door Frame Included | No |
| Country of origin | Made In India |
| Door Size (H x W) ft | 24x72, to 48x96 |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 135 / sq ft Get Latest Price
| Door Thickness | 30 mm |
| Material | Wood |
| Size (ft) | 8x4 |
| Coating | Laminated |
| Core Type | Pine Wood |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Design Type | Antique |
| Door Design | Grooving |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Dimension (LxBxH) | 24X72 To 48x96 |
| Type | Entry Doors |
| Open Style | Swing |
| Surface Finishing | Smooth |
| Is It Water Resistance | No |
| Weight | 1.400 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 121 / sq ft Get Latest Price
| Door Thickness | 30 mm |
| Thickness | 0.72 |
| Core Type | Pine Wood |
| Core Material | Pine Wood |
| Grade | A Grade & B Grade |
| Door Design | Grooving |
| Surface Finish | SMOOTH |
| Design Style | Grooving |
| Design Type | Decorative |
| Color | Brown |
| Brand | PAANDOOR |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Packaging Type | PP |
| Features | full pine wood |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Sunmica |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
We are one of the foremost Manufacturer of Pine Wood Doors, Wooden Door, Plywood Door, Block Board, Teak Wood Door and much more.Our professionals work in close coordination to assure a high-quality assortment of products to the customers. We have recruited a team of professionals. In addition to this, to avoid disputes in the workplace, our professionals strive dedicatedly. Owing to our fare policies and the best quality products.
Under the direction of our mentor, Mr. Devram Bhai Parmar & Mr. Lalji Bhai Parmar (Owner), we are creating a long list of clients. Also, owing to his knowledge, commitment, skills, and ethical business strategies, we have been able to achieve a renowned position in the market.
Devram Parmar (Owner)
Paan Door And Company
Plot No.1 And 1, Survey No.35/2/2/2 And 35/2/2/3, Rajkot Gondal Highway Gundasra Marg, National, Highway No.27, Tal-Gondal, Village-Pipaliya
Gondal - 360311, Rajkot, Gujarat, India