We are one of the foremost Manufacturer of Pine Wood Doors, Wooden Door, Plywood Door, Block Board, Teak Wood Door and much more.Our professionals work in close coordination to assure a high-quality assortment of products to the customers. We have recruited a team of professionals. In addition to this, to avoid disputes in the workplace, our professionals strive dedicatedly. Owing to our fare policies and the best quality products.
Under the direction of our mentor, Mr. Devram Bhai Parmar & Mr. Lalji Bhai Parmar (Owner), we are creating a long list of clients. Also, owing to his knowledge, commitment, skills, and ethical business strategies, we have been able to achieve a renowned position in the market.
₹ 140 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Thickness | 30 mm |
| Door Thickness | AS PER REQUREMANT |
| Core Material | Pine Wood |
| Door Position | Interior |
| Surface Finish | SF |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Design Style | PLAIN |
| Edge Banding | Lipping |
| Usage / Application | Bedroom |
| Design Pattern | Solid Color |
| Application | Residential |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 140 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Core Material | Pine Wood Core |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Position | As Per Requremant |
| Laminate Thickness | 1 mm |
| Edge Banding | Lipping |
| Application | Residential |
| Door Height | 2135 mm (7.01 ft) |
Minimum order quantity: 18 sq ft
₹ 135 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Thickness | 30 mm |
| Door Thickness | As per Requremant |
| Core Material | Pine Wood |
| Door Position | Bathroom |
| Surface Finish | SF |
| Design Style | PLAIN |
| Edge Banding | Lipping |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Features | Water Resistant |
| Usage / Application | Main Entrance |
| Design Pattern | Solid Color |
| Application | Office, Residential, Hotel |
| Door Height | 2135 mm (7.01 ft) |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 130 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Core Material | Flush Door Core |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Position | Kitchen |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Edge Banding | Lipping |
| Application | Residential |
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Design Style | Plain / Solid Color |
| Thickness | 30MM TO 55MM |
| Core Material | Pine Wood |
| Coating | Laminated |
| Usage/Application | Apartments |
| Design Type | Simple |
| Material | Pine wood |
| Position | Interior |
| Brand | PAANDOOR |
| Dimension (LxBxH) | 24 X 72 X 30 |
| Type | Entry Doors |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 18 sq ft
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Home |
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Position | Exterior |
| Door Thickness | 30 mm |
| Brand | PAANDOOR |
| Design | Simple |
| Surface Finishing | Matt |
| Open Style | Hinge |
| Door Frame Included | No |
| Polymer FRP Coating | NO |
| Border Material | PINE |
| Ideal For | WATERPROOF |
| Paint Coat | NO |
| Thickness | 25 TO 55 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Home |
| Position | Interior |
| Design | Customized |
| Brand | PAANDOOR |
| Door Type | Waterproof |
| Door Thickness | 25 TO 45 |
| Water resistance | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
Devram Parmar (Owner)
Paan Door And Company
Plot No.1 And 1, Survey No.35/2/2/2 And 35/2/2/3, Rajkot Gondal Highway Gundasra Marg, National, Highway No.27, Tal-Gondal, Village-Pipaliya
Gondal - 360311, Rajkot, Gujarat, India