We are one of the foremost Manufacturer of Pine Wood Doors, Wooden Door, Plywood Door, Block Board, Teak Wood Door and much more.Our professionals work in close coordination to assure a high-quality assortment of products to the customers. We have recruited a team of professionals. In addition to this, to avoid disputes in the workplace, our professionals strive dedicatedly. Owing to our fare policies and the best quality products.
Under the direction of our mentor, Mr. Devram Bhai Parmar & Mr. Lalji Bhai Parmar (Owner), we are creating a long list of clients. Also, owing to his knowledge, commitment, skills, and ethical business strategies, we have been able to achieve a renowned position in the market.
₹ 170 / sq ft Get Latest Price
| Material | Solid Wood |
| Door Type | Flush Door |
| Thickness | 30 mm |
| Usage | Main Door |
| Size (Height x Width) | 1200 X 2400 |
| Finish | Laminated |
| Special Features | Ready To Install, Termite Proof, Water Proof |
| Door Style | Single Door |
| Design | Grooved |
Minimum order quantity: 3600 sq ft
₹ 210 / sq ft Get Latest Price
| Door Thickness | 30 mm |
| Thickness | 30 mm |
| Size (ft) | 8x4 |
| Coating | Laminated |
| Core Type | Pine Wood |
| Usage/Application | Home |
| Core Material | AS PER CUSTOMER REQUREMANT |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Door Design | Cut & Paste, Grooving |
| Design Style | CUTTING PASTING LAMINATE |
| Material | Pine wood |
| Position | Exterior |
| Brand | PAANDOOR |
| Dimension (LxBxH) | 24 X 72 TO 48 X 96 |
| Type | Entry Doors |
| Open Style | Swing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3600 sq ft
₹ 170 / sq ft Get Latest Price
| Height | 96 Inch |
| Thickness | 30 mm |
| Door Position | Exterior |
| Door Thickness | 25mm to 55mm |
| Type of Wood | Pinewood |
| Core Type | Pine Wood |
| Core Material | Pine Wood |
| Usage | Home |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Door Design | Grooving |
| Design Style | ACRYCLIC CUT/PAST, Cut & Paste |
| Brand | PAANDOOR |
| Design | Antique |
| Surface Finishing | Laminated |
| Product life (year) | Full Waterproof A Grade |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3600 sq ft
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Door Type | Flush Door |
| Door Thickness | 30MM to 55MM |
| Door Position | As Per Requremant |
| Finish Type | Laminate with Acrylic |
| Door Height | As Per Size |
| Door Width | As Per Size |
| Pine Type | Spruce Pine |
| Moisture Content | 8–10 % |
| Edge Construction | Solid Core |
| Application | Cottage, Residential, Resort, Farmhouse |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | wooden |
| Door Height | 2400 mm (8 ft) |
| Design | Laminated |
| Door Width | 1200 mm (4 ft) |
| Thickness | 30 mm |
| Usage/Application | Main Door |
| Door Structure | Single Door |
| Features | Waterproof, Termite Resistant, Ready to Install |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | Solid Wood |
| Door Type | Flush Door |
| Thickness | 30mm to 55mm |
| Usage | Main Door |
| Size (Height x Width) | 2400x1200 mm (8x4 ft) |
| Finish | Laminated |
| Special Features | Water Proof, Eco-Friendly, Termite Proof, Ready To Install |
| Door Style | Single Door |
| Design | Grooved |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
Devram Parmar (Owner)
Paan Door And Company
Plot No.1 And 1, Survey No.35/2/2/2 And 35/2/2/3, Rajkot Gondal Highway Gundasra Marg, National, Highway No.27, Tal-Gondal, Village-Pipaliya
Gondal - 360311, Rajkot, Gujarat, India