We are one of the foremost Manufacturer of Pine Wood Doors, Wooden Door, Plywood Door, Block Board, Teak Wood Door and much more.Our professionals work in close coordination to assure a high-quality assortment of products to the customers. We have recruited a team of professionals. In addition to this, to avoid disputes in the workplace, our professionals strive dedicatedly. Owing to our fare policies and the best quality products.
Under the direction of our mentor, Mr. Devram Bhai Parmar & Mr. Lalji Bhai Parmar (Owner), we are creating a long list of clients. Also, owing to his knowledge, commitment, skills, and ethical business strategies, we have been able to achieve a renowned position in the market.
₹ 150 / Sq ft Get Latest Price
| Available Height | order size, 24x72, to 48x96 |
| Laminate Type | sf |
| Core Material | Flush Door Core |
| Face Material | Pine Face |
| Door Thickness | 30 mm |
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Position | Exterior |
| Usage | Home |
| Moisture Resistance | MR Grade |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Finish Type | Laminated |
| Membrane Thickness | 30mm |
| Model Number | 1 |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Item Code | LTC |
| Edge Banding | Lipping |
| Design | Antique |
| Surface Finishing | Laminated |
| Product life (year) | full pine wood |
| Application | Office, Institutional, Hotel, Residential |
| Open Style | Hinge |
| Door Frame Included | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 270 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Fire Rating | NO |
| Door Type | Double Leaf |
| Material | WOOD |
| Core Material | Pine Wood |
| Door Thickness | 45 mm |
| Design Style | Grooving |
| Frame Material | Wood |
| Infill Material | as per is code |
| Surface Finish | AS PER REQUREMANT |
| Frame Sheet Thickness | DEPAND ON DOOR THIKNESS |
| Finish | Paint Finish |
| Vision Panel | Yes |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
We are remarkable enterprise, involved in offering superior quality Fire Resistant Door. Paandoor fire door is 3 Criteria (Integrity- stability and Insulation check) doors with upto 2 hour fire-resistance rating that is used as part of a passive fire protection system to reduce the spread of fire or smoke between compartments and to enable safe egress from building or structure or ship.
Specification:
· 45/55 mm thick absolute free composite fire, flame, smoke and heat guard for 60/120 minutes
· Conforming to IS - 5509 part 22 and IS:3614 part II as per retype tested at National Test House (Govt. Of India), CBRI Roorkee
· Two 6/8 mm non combustible boards sandwiching 25/32 mm thick insulation fire resistant filter, faced with 4 mm fire retardant high density fibre board
· Internal lipping treated with fire retardant chemical with heat activated, brush type intumescent fire seal strips of size 10X4 mm for smoke sealing mounted on all sides of the shutter except bottom
· Mounted on frames with 4 Nos. 100 mm X 75 mm x 3 mm heavy duty hinges
· 1 hour and 2 hours Fire Rated doors certified as per IS:3614-Part II
· Protects from Heat, Smoke, & Flame
· Complete service from concept, designing, manufacturing & installation
· Unique MS rabbit for double leaf doors
· Spray painted for excellent finish
· Easy to install, handle, repair and replace if necessary
· The PAANDOOR Fire doors are also suitable for mounting on any existing door frame
Features:
· Non-metallic, Asbestos free, Non Hazardous and Eco Friendly
· Medium in weight-Neither too light nor heavy
· Highest Screw holding capacity among all kinds of Fire Doors
· Excellent sound insulation and acoustic properties
· Original imported fire rated glasses, heat activated intumescent seals, non combustible boards and other components
· All wood used inside IS-5509 PSI pressure treated with Fire Retardant and anti-termite chemicals
₹ 150 / Sq ft Get Latest Price
| Core Material | Pine Wood |
| Available Height | order size |
| Door Type | Flush Door |
| Door Thickness | 30 mm |
| Face Material | laminate |
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Position | Exterior |
| Usage | Home |
| Moisture Resistance | PF |
| Finish Type | LAMINATE |
| Membrane Thickness | 30mm |
| Model Number | LTC |
| Door Height | AS PER REQUREMANT |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Door Width | AS PER REQUREMANT |
| Design | Antique |
| Surface Finishing | Laminated |
| Product life (year) | full pine wood |
| Door Frame Included | No |
| Door Size (H x W) ft | 24 x 72 to 48 x 96 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 175 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Core Material | Pine Wood Core |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Position | Interior |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Edge Banding | AS PER REQUREMANT |
| Design Pattern | Solid Color |
| Application | Residential, Hotel, Office, Institutional |
Minimum order quantity: 180 sq ft
₹ 164 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | as per requremant |
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Door Thickness | AS PER REQUREMANT |
| Core Material | Flush Door Core |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Door Position | Interior |
| Design Style | Grooving |
| Edge Banding | AS PER REQUREMANT |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Features | Ready to Install, Water Resistant, Termite Resistant |
| Design Pattern | Wood Grain |
| Usage / Application | Main Entrance |
| Application | Office, Residential, Hotel |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 170 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Core Material | Pine Wood Core |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Position | Bathroom |
| Laminate Thickness | 1 mm |
| Edge Banding | Lipping |
| Design Pattern | Solid Color |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 185 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 35 mm |
| Core Material | AS PER REQUREMANT |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Design Style | Grooving |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Features | Termite Resistant, Water Resistant |
| Usage / Application | Main Entrance |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 170 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Core Material | as per requremant |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Design Style | Grooving |
| Laminate Thickness | 1 mm |
| Features | Ready to Install, Termite Resistant, Water Resistant |
| Usage / Application | Main Entrance |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 172 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Core Material | Pine Wood |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Design Style | Grooving |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Features | Termite Resistant, Ready to Install, Water Resistant, Borer Resistant |
| Usage / Application | Office |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 175 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Core Material | Flush Door Core |
| Door Thickness | 32 mm |
| Door Position | Bedroom |
| Laminate Thickness | 0.8 and 1mm |
| Edge Banding | as per requremant |
| Design Pattern | Solid Color |
| Application | Institutional, Office, Residential, Hotel |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 176 / sq ft Get Latest Price
| Material | laminate |
| Size (ft) | as per requremant |
| Thickness | 30 mm |
| Core Material | Pine Wood |
| Design | CNC |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Design Style | Grooving |
| Usage/Application | Main Door |
| Door Structure | Single Door |
| Features | Waterproof, Termite Resistant, Ready to Install |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 172 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | AS PER REQURERMANT |
| Core Material | Pine Wood |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Design Style | Grooving, Digital Print |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Features | Borer Resistant, Anti-Warping, Termite Resistant, Water Resistant, Ready to Install |
| Usage / Application | Bedroom |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
₹ 235 / sq ft Get Latest Price
| Veneer Species | Teak Veneer |
| Size | 7 x 3 ft (84 x 36 Inch) |
| Core Material | Flush Door Core |
| Door Thickness | as per requremant |
| Coating | Laminated |
| Usage/Application | Home |
| Door Position | Main Entrance |
| Finish Type | laminate |
| Veneer Cut | laminate cut |
| Material | Pine wood |
| Position | Exterior |
| Brand | PAANDOOR |
| Dimension (LxBxH) | 24 X 72 TO 48 X 96 |
| Type | Entry Doors |
| Surface Finishing | Smooth |
| Is It Water Resistance | Yes |
| Weight | 1.5 KG/ SQFT |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 18 sq ft
₹ 135 / Sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Thickness | 30 mm |
| Available Height | 24 X 72 to 48 x 96 |
| Size (ft) | 8x4 |
| Core Material | Flush Door Core |
| Door Thickness | 30 mm |
| Type of Wood | Pinewood |
| Core Type | Pine Wood |
| Usage | Home |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Door Position | as per requremant |
| Door Design | Cut & Paste, Grooving |
| Design Style | Grooving |
| Edge Banding | Lipping |
| Membrane Thickness | 0.72 |
| Laminate Thickness | 0.8 & 1mm |
| Brand | PAANDOOR |
| Surface Finishing | Laminated |
| Product life (year) | full pine wood |
| Application | Residential, Hotel, Institutional, Office |
| Open Style | Hinge |
| Door Frame Included | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 150 / Sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Available Height | order size, 24x72, to 48x96 |
| Thickness | as per customer 30 to 55 |
| Core Material | Flush Door Core |
| Finish Type | Mica Laminate |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Position | Exterior |
| Type of Wood | Pinewood |
| Usage | Home |
| Laminate Thickness | 0.8 & 1mm |
| Edge Banding | Lipping |
| Membrane Thickness | 30mm |
| Model Number | LTC |
| Brand | PAANDOOR AND COMPANY |
| Item Code | LTC |
| Surface Finishing | Laminated |
| Product life (year) | full pine wood |
| Door Frame Included | No |
| Door Size (H x W) ft | 24 x 72 to 48 x 96 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1800 Sq ft
₹ 160 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Size (ft) | QS PER SIZE |
| Core Material | Pine Wood |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Design Style | Grooving |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Features | Termite Resistant, Water Resistant, Anti-Warping, Ready to Install, Borer Resistant |
| Usage / Application | Main Entrance |
Minimum order quantity: 1800 sq ft
Devram Parmar (Owner)
Paan Door And Company
Plot No.1 And 1, Survey No.35/2/2/2 And 35/2/2/3, Rajkot Gondal Highway Gundasra Marg, National, Highway No.27, Tal-Gondal, Village-Pipaliya
Gondal - 360311, Rajkot, Gujarat, India