We are one of the foremost Manufacturer of Pine Wood Doors, Wooden Door, Plywood Door, Block Board, Teak Wood Door and much more.Our professionals work in close coordination to assure a high-quality assortment of products to the customers. We have recruited a team of professionals. In addition to this, to avoid disputes in the workplace, our professionals strive dedicatedly. Owing to our fare policies and the best quality products.
Under the direction of our mentor, Mr. Devram Bhai Parmar & Mr. Lalji Bhai Parmar (Owner), we are creating a long list of clients. Also, owing to his knowledge, commitment, skills, and ethical business strategies, we have been able to achieve a renowned position in the market.
₹ 158 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Thickness | 30mm |
| Core Material | solid core |
| Finish Type | Mica Laminate |
| Door Thickness | as per requremant |
| Coating | Laminated |
| Usage/Application | Apartments |
| Door Position | as you wish |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Edge Banding | Lipping |
| Material | Pine wood |
| Position | Interior |
| Brand | PAANDOOR |
| Dimension (LxBxH) | 24 X 72 To 48 x 96 |
| Type | Entry Doors |
| Open Style | Swing |
| Application | Hotel, Office, Residential, Institutional |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5400 sq ft
₹ 160 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Height | 90 Inch |
| Core Material | Flush Door Core |
| Door Thickness | 30mm to 55mm |
| Door Position | Exterior |
| Type of Wood | Pinewood |
| Usage | Hotel |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Edge Banding | Lipping |
| Membrane Thickness | 25mm to 55mm |
| Opening Method | swing |
| Model Number | DCL |
| Opening Pattern | SWING |
| Item Code | DCL |
| Application | Hotel, Residential, Office, Institutional |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5400 sq ft
₹ 158 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | AS PER CUSTMIZE |
| Size (ft) | as per requremant |
| Core Material | AS PER REQUREMANT |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Design Style | Plain / Solid Color |
| Material | Pine wood |
| Position | Exterior |
| Brand | PAANDOOR |
| Dimension (LxBxH) | 24 X 72 To 48 x 96 |
| Special Features | Scratch Resistant |
| Type | Entry Doors |
| Open Style | Swing |
| Country of Origin | Made in India |
| Coating | Termite Proof |
Minimum order quantity: 5400 sq ft
₹ 160 / sq ft Get Latest Price
| Door Thickness | 30 mm |
| Thickness | 30MM TO 55MM |
| Size (ft) | 8x4 |
| Coating | cut past laminate |
| Core Type | Pine Wood |
| Usage/Application | Apartments |
| Core Material | Pine Wood |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Door Design | Grooving, Cut & Paste |
| Design Style | Plain / Solid Color |
| Material | Pine wood |
| Position | Interior |
| Brand | PAANDOOR |
| Dimension (LxBxH) | 24 X 72 To 48 X 96 |
| Type | Entry Doors |
| Open Style | Swing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5400 sq ft
₹ 160 / sq ft Get Latest Price
| Laminate Type | Decorative Laminate |
| Thickness | 30 mm |
| Height | 96 Inch |
| Finish Type | Laminate (Mica) |
| Door Thickness | 30 mm |
| Core Material | Pinewood |
| Door Position | Interior |
| Type of Wood | Pinewood |
| Usage | Apartment |
| Laminate Thickness | 0.8 mm |
| Door Width | 1200 mm (4 ft) |
| Edge Banding | as per requremant |
| Membrane Thickness | 0.8 laminate |
| Opening Method | swing |
| Door Height | 2400 mm (8 ft) |
| Model Number | DCL |
| Opening Pattern | Single Door |
| Item Code | DCL |
| Design Pattern | Solid Color |
| Application | Hotel, Office, Institutional, Residential |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5400 sq ft
₹ 160 / sq ft Get Latest Price
| Material | Wood |
| Size (ft) | as per requremant |
| Thickness | 25mm To 55mm |
| Surface Finish | Laminated |
| Core Material | as per requremant |
| Color Finish | Wooden |
| Design Style | Grooving, Cut & Paste |
| Texture | Laminate |
| Open Style | Hinged |
| Features | Water Resistant, Ready to Install |
| Is It Water Resistance | Water Resistance |
| Usage / Application | Bedroom |
| Design | Laminate Cutting Series |
| Magnet | no |
| Screw | no |
Minimum order quantity: 5400 sq ft
₹ 160 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Height | 96 Inch |
| Size (ft) | as per requremant |
| Door Position | Exterior |
| Door Thickness | 25mm to 55mm |
| Type of Wood | Pinewood |
| Core Material | Pine Wood |
| Usage | Home |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Design Style | Grooving, Cut & Paste |
| Brand | PAANDOOR |
| Surface Finishing | Laminated |
| Open Style | Swing |
| Country of origin | Made In India |
Minimum order quantity: 5400 sq ft
₹ 160 / sq ft Get Latest Price
| Material | PINEWOOD |
| Height | 96 Inch |
| Door Height | 2400 mm (8 ft) |
| Door Position | Exterior |
| Type of Wood | Pinewood |
| Design | CUT/PAST CNC |
| Usage | Office |
| Door Width | 1200 mm (4 ft) |
| Thickness | 30 mm |
| Membrane Thickness | 25mm To 55mm |
| Opening Method | swing |
| Model Number | DCL |
| Usage/Application | Main Door |
| Features | Termite Resistant, Ready to Install, Waterproof |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5400 sq ft
₹ 160 / sq ft Get Latest Price
| Door Material | Flush Door |
| Thickness | 30 mm |
| Height | 84 Inch |
| Door Open Style | Hinged |
| Door Position | Interior |
| Size (ft) | AS PER REQUREMANT |
| Door Finish | Laminate |
| Type of Wood | Pinewood |
| Usage | Apartment |
| Core Material | Pine Wood |
| Door Thickness | 25mm to 55mm |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Door Pattern | Designer |
| Design Style | Cut & Paste |
| Door Features | Termite Proof, Water Resistant |
| Brand | PAANDOOR |
| Features | Water Resistant |
| Surface Finishing | Laminated |
| Usage / Application | Main Entrance |
| Open Style | Swing |
| Country of origin | Made In India |
Minimum order quantity: 5400 sq ft
Devram Parmar (Owner)
Paan Door And Company
Plot No.1 And 1, Survey No.35/2/2/2 And 35/2/2/3, Rajkot Gondal Highway Gundasra Marg, National, Highway No.27, Tal-Gondal, Village-Pipaliya
Gondal - 360311, Rajkot, Gujarat, India